Tarkoittaako yrittäjyys liiketoiminta- ja johtamisosaamista?

23.4.2017

Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Jan Vapaavuori täräytti ministerivuosiensa kokemuksia Helsingin Pörssitalolla täydelle salille pk-yritysjohtoa: ”Kokonaisvaltaisen liiketoimintaosaamisen puute hidastaa suomalaisten pk-yritysten etenemistä kaikkein eniten”. Virkistävän konkreettista maustetta kasvu- ja yrittäjyyspöhinään.

Kuluneena syksynä kansainvälinen laaja tutkimus (Global Family Business Survey 2016, PWC) nosti esille liiketoiminnan ammattimaisen johtamisen ja strategisen suunnittelun vajeen suomalaisissa perheyrityksissä. Samalla havaittiin, että kansainvälisesti vertailtuna suomalaiset perheyritykset ovat erityisen hitaita hakemaan ulkopuolista apua liiketoiminnan ja johtamisen kehittämiseen.

Future CEO 2017 - kyselytutkimus tarkensi kuvaa johtamisesta alle 100 hengen yrityksissä Suomessa. Ripeä vastaaminen osoitti aiheen ajankohtaisuuden ja kiinnostavuuden. Vastaajat piirsivät kuvan tämän päivän pk-yritysjohtajasta. Tutkimuksessa haettiin myös kriteerejä tulevaisuuden haasteissa pärjäävälle johtajalle.

Vastausten mukaan suomalaisessa pk-yrityksessä on tilausta toimitusjohtajalle, joka

  • toimii selkeän strategisen suunnan mukaisesti
  • saa ihmiset toimimaan yhteiseen suuntaan ja innostaa heitä, tavoittelee yhteisiä onnistumisia
  • toimii määrätietoisesti
  • tunnistaa digitalisaation haasteet ja mahdollisuudet
  • luotsaa yritystään kasvu-uralle.

Koko Suomen kannalta on tärkeää ymmärtää, mistä yritysten kasvu ja eteneminen on kiinni. Voiko edellä kiteytettyjä taitoja treenata?

Avainsanat

ceo  toimitusjohtaja  yrittäjyys  liiketoimintaosaaminen  johtamisosaaminen  kasvun johtaminen 

Uusimmat kirjoitukset

21.6.2017

Myynti

Pekka Pirnes

Myyntiä vai kannattavuutta vai molempia?

Eteläsuomalainen asiakkaamme ...

Lue lisää
21.6.2017

Myynti

Pekka Pirnes

Etsitkö sinäkin huippumyyjää?

Joitakin ihmisiä on jo ...

Lue lisää
18.5.2017

Kiire

Sanna Leppänen

Strategia ja työnjako vapauttavat aikaa pk-yrityksissä

Aika on maailman demokraattisin resurssi. ...

Lue lisää
23.4.2017

Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Tarkoittaako yrittäjyys liiketoiminta- ja johtamisosaamista?

Jan Vapaavuori täräytti ministerivuosiensa ...

Lue lisää
27.3.2017

Yrittäjyys

Sanna Leppänen

Käynnistäjä vai kasvattaja?

Yrittäjyys on Suomessa tapetilla, kasvu vielä...

Lue lisää