Kasvu, kasvua, kasvua!

Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Kasvu, kasvua, kasvua!

Pk-yritysten harteille on sysätty Suomen globaalin kilpailukyvyn palauttaminen ja kansantalouden vinoutumien korjaaminen. Kasvusta kohkataan kovasti. Onko kasvun tavoittelusta tullut jopa yrityksen velvollisuus ollakseen kunnon yrityskansalainen?

Rohkeutta ja riskin sietoa on pidempään toimineissa yrityksissä tarvittu monessa käänteessä. Julkisuudessa huudetaan kuitenkin yrityksiltä vielä lisää riski- ja kasvuhalukkuutta. Tutkimuksin todistellaan, että kokonaistilanteen korjaamiseksi tarvittavaa kasvuhalua ei löydy Suomen pk-yrityksistä.

Tuttuja aiheita keskusteluista Tj-koulun asiakkaiden kanssa. Ristiriita on siinä, että yrittäjien motivaatio kumpuaa vapaudesta määritellä itse tavoitteet ja unelmat. Ulkoa päin velvoitettu kasvutavoite ei mahdu kuvioon sormia napsauttamalla.

Onko käsissämme mahdoton yhtälö? Kun pakko ei pure yrittäjään. Tj-koulussa olemme näköalapaikalla ja kädet kainaloita myöten savessa aivan aiheen keskellä.

Lisärohkeuden ja -innostuksen pumppaaminen ei toimi jos yrityksessä tarvitaan osaamista monitahoisten kasvun johtamisen kysymysten ratkomiseen. Kuten muussakin onnistumisessa, kasvavan liiketoiminnan johtamisessa tarvitaan sekä asennetta että osaamista.

Tj-koulun Kasvuun johtamisen valmennusohjelmissa kokoontuvat kasvua tavoittelevien pk-yritysten johtajat ja yrittäjät. Toisella on tunnistettu kirkas tahtotila, ja tavoitteena on löytää selkeä kasvun askellus. Toisella on piirrettynä valmis toimivalta vaikuttava kasvun strategia, mutta riittävä motivaatio ja henkinen kasvupäätös puuttuvat vielä. Tarinoita on yhtä monta kuin tapauksia.

Valmennusohjelma tunnistaa kaikki tilanteet. Puuttuva palanen löytyy kun valmentaja ja porukka sparraavat. Analyyttinen riskin tunnistaja huomaa lämpenevänsä kohti kasvupäätöksen tekemistä. Näköala selkeytyy ja mahdollisuudet innostavat kun auki olleet kysymykset ratkeavat.

Ryhmäkuri toimii. Rohkelikko riskin ottajakin rauhoittuu tunnistamaan unelmaansa kurkottavan kasvun pullonkaulat ja välttämättömät lähiajan toimenpiteet.

Johtotiimin rakentamisen ajatus käynnistyy näkökulmien lisääntyessä. Jokainen tarvitsee tuekseen puuttuvat palaset, jotka varmistavat omien vahvuuksien maksimaalisen hyödyntämisen mahdollisuuden.

Luovutanko siis asioiden toteuttamisen varmistamisen muille, jotta voin keskittyä uusien asioiden avaamiseen? Mikä sitten on lähtötilanne? Tarvitsemmeko enemmän prosessien hiomista vai parempaa ihmisten johtamista, vai molempia? Jotta suunta ja päätökset pysyvät järkevinä ja liiketoiminta kannattavana, tarvitsemme myös riittävästi ja oikein laskettuja numeroita. Palkkaan tai koulutan siis controllerin. Jokainen uusi oivallus tuo mukanaan lisää kysymyksiä. Mukaansa tempaavaa!

Joku tunnistaa yrityksensä valtavan kasvupotentiaalin rinnalla oman roolinsa uudella tavalla. Kasvun johtaminen ei maistukaan kiinnostavalta henkilökohtaiselta oppimistavoitteelta. Kasvavan yrityksen systemaattisen toimintamallin ja kulttuurin rakentaja lähdetään etsimään ulkoa tai kasvattamaan sisältä. Perustajayrittäjä jää omistajan ja hallitusjäsenen rooliin tai vastaamaan operatiivisesta vahvuusalueestaan. Tai potentaalia täynnä olevalle yritykselle lähdetään etsimään kokonaan uusi omistaja.

Vaihtoehtoisia polkuja löytyy. Maailma on sittenkin edelleen avoin ja motivoiva, varsinkin kasvavalle
yritykselle!

Sanna Leppänen
toimitusjohtaja

Suomen Toimitusjohtajakoulu Oy

Avainsanat

kasvu  kasvun johtaminen  liiketoimintaosaaminen  tavoite  kasvun strategia  johtotiimi 

Uusimmat kirjoitukset

Yrittäjyys

Pekka Pirnes

Hyvä sparraaja varmistaa tavoitteisiin pääsemisen

”Toimitusjohtajakoulu on vuosien ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Sanna Leppänen

Tj-koulusta nopeasti apua, ELY:n tuki lähes 100 %

Yritysten kehittämispalveluihin on tehty ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Jukka Pekka Vuolukka

Osuiko korona?

Korona on iskenyt vaikutuksillaan Tj-koulun ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Strategia ohjaamaan kehittämistä

Eeron teesit osa 2/2 ...

Lue lisää
Suomalainen yrittäjä

Pekka Pirnes

Suomalainen yrittäjä — tuplaonnellinen?

Viime vuoden puolella julkaistiin YK:n ...

Lue lisää
Johtaminen on epävarmaa varmuutta

Sanna Leppänen

Johtaminen on epävarmaa varmuutta

Tj-koulun Sanna Leppänen toivottaa ...

Lue lisää
Toimitusjohtajakoulu 30-vuotta

Sanna Leppänen

Erkki valitsi viisaasti 30 vuotta sitten

Asiakasymmärryksestä nousevat valinnat ...

Lue lisää
Yrityksen suunta

Petri Runtti

Rohkeasti omaan suuntaan!

Nopeaa kasvua tavoittelevat startupit ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Kasvu, kasvua, kasvua!

Kasvu, kasvua, kasvua! Pk-yritysten ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Jukka Pekka Vuolukka

Investointi tarttuu tunnistettuihin mahdollisuuksiin

Moni oli päättänyt investoida aikaansa ja ...

Lue lisää
Myynti

Pekka Pirnes

Myyntiä vai kannattavuutta vai molempia?

Eteläsuomalainen asiakkaamme ...

Lue lisää
Myynti

Pekka Pirnes

Etsitkö sinäkin huippumyyjää?

Joitakin ihmisiä on jo ...

Lue lisää
Kiire

Sanna Leppänen

Strategia ja työnjako vapauttavat aikaa pk-yrityksissä

Aika on maailman demokraattisin resurssi. ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Tarkoittaako yrittäjyys liiketoiminta- ja johtamisosaamista?

Jan Vapaavuori täräytti ministerivuosiensa ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Sanna Leppänen

Käynnistäjä vai kasvattaja?

Yrittäjyys on Suomessa tapetilla, kasvu vielä...

Lue lisää