Investointi tarttuu tunnistettuihin mahdollisuuksiin

Liiketoimintaosaaminen

Jukka Pekka Vuolukka

Moni oli päättänyt investoida aikaansa ja saapui Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjäjärjestön järjestämään Keskustelun paikka - tilaisuuteen. Keskustelun tavoitteena oli saada pohjoisen yrittäjiltä hyviä ideoita ja pöhistä yhdessä tulevaisuudesta.

Yrittäjäneuvos Eero Koskelainen nosti keskusteluun erityisesti investointien merkityksen tulevaisuuden rakentamisessa. Isot hankkeet synnyttävät paljon pieniä investointeja ja yrityksiä. Koskelainen haastoi kaikki kannustamaan nuoria rohkeasti perustamaan yrityksiä. Kokeneilta saa apua ja osaamista pulmatilanteisiin.

Vauhti on mukavasti parantunut ja investoinnit ovat lähteneet liikkeelle myös pk-yrityksissä. Uusia yrityksiä syntyy kovaa vauhtia. Pitkän kuivan kauden jälkeen talouden näkymät ovat kirkastuneet. Myös Tj-koulun asiakasyrityksissä tehdään investointeja, tartutaan tunnistettuihin mahdollisuuksiin.

Uusia toimitiloja rakennetaan ja entisiä kunnostetaan tai laajennetaan. Moni hankkii tuotannon koneita ja laitteita ja panostaa digitalisaatioon. Usein tarvitaan myös uutta osaamista ja henkilökuntaa, sekin on investointi. Joku hurjapää ostaa jopa kilpailevan yrityksen nopeaa kasvua hakiessaan.

Toisen näkökulmasta pieni investointi voi toiselle olla käänteen tekevä, hyvässä ja pahassa. Hiljaisemman kauden aikana on voinut unohtua riittävän jämerä ote investointeihin. Hyvä pöhinä voi imaista yrittäjän mukaansa vauhdilla, jota yrityksen talous ei kestä.

Nopeasti kasvavassa yrityksessä investointiosaamisen merkitys korostuu. Riskinsietokyky riippuu strategian toimivuudesta ja toteutusosaamisesta. Ja henkisestä kantista. Tukeeko investoinnit pidemmän tähtäimen suunnitelmia ja toimivatko strategia ja ansaintalogiikka ylipäänsä? Kestääkö yrityksen talous investoinnit? Osaako hallitus ottaa kantaa investointeihin?

Onnistuneet investoinnit perustuvat monipuoliseen talous- ja liiketoimintaosaamiseen. Pienelle yrityksellä on harvoin erikseen talousjohtajaa tai investoinneista vastaavaa osaajaa. Investointilaskelmat, rahoitus, jälkilaskenta, hankintojen kilpailutukset ja yrityskauppaneuvottelut hoidetaan muiden hommien ohessa. Toivotaan parasta ja uskotaan hyvää. Hyvällä asenteella moni homma on ennenkin klaarattu.

Tuuristrategia riskien arvioinnissa tarkoittaa, että riskien olemassaoloa ja vaikutuksia ei ylipäätään tunnisteta, tai haluta tunnistaa. Tuotto-odotukset ovat usein ylioptimistisia ja päätöksenteossa korostuu intuitiivisuus.

Onnistumiset yleensäkin, myös investoinnit, vaativat sekä asennetta että osaamista. Tj-koulun asiantuntijoilla on aitiopaikka suomalaisiin kasvuhakuisiin pk-yrityksiin yli toimialarajojen. Valmennus ja asiantuntijatyö tarkoittavat Tj-koulussa pureutumista asiakasyritysten kehittämistarpeisiin. Investointimahdollisuuksien pohtiminen, hankalinkien kivien kääntäminen ja vaihtoehtojen puntarointi yhdessä on antoisaa.

Palautteen mukaan kokemuksestamme on hyötyä. Yhteistyö Tj-koulun kanssa on asiakasyritykselle nopeasti itsensä takaisin maksava investointi.

Kaikki eivät koe numeroita omakseen. Se sallittakoon. Oman yrityksen tulevaisuus ja onnistuminen kiinnostaa kuitenkin kaikkia. Tj-koulun missio on, että pk-yritykset ja avainhenkilöt voivat huomenna paremmin kuin tänään. Numerot ovat lahjomattomia, siksi ne ovat minun intohimoni.

Jukka Pekka Vuolukka
Tj-koulun talous- ja veroasiantuntija

Avainsanat

investointi  investointilaskelma  riski  takaisinmaksu  talousosaaminen  hallitus  kasvu 

Uusimmat kirjoitukset

Yrittäjyys

Pekka Pirnes

Hyvä sparraaja varmistaa tavoitteisiin pääsemisen

”Toimitusjohtajakoulu on vuosien ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Sanna Leppänen

Tj-koulusta nopeasti apua, ELY:n tuki lähes 100 %

Yritysten kehittämispalveluihin on tehty ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Jukka Pekka Vuolukka

Osuiko korona?

Korona on iskenyt vaikutuksillaan Tj-koulun ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Strategia ohjaamaan kehittämistä

Eeron teesit osa 2/2 ...

Lue lisää
Suomalainen yrittäjä

Pekka Pirnes

Suomalainen yrittäjä — tuplaonnellinen?

Viime vuoden puolella julkaistiin YK:n ...

Lue lisää
Johtaminen on epävarmaa varmuutta

Sanna Leppänen

Johtaminen on epävarmaa varmuutta

Tj-koulun Sanna Leppänen toivottaa ...

Lue lisää
Toimitusjohtajakoulu 30-vuotta

Sanna Leppänen

Erkki valitsi viisaasti 30 vuotta sitten

Asiakasymmärryksestä nousevat valinnat ...

Lue lisää
Yrityksen suunta

Petri Runtti

Rohkeasti omaan suuntaan!

Nopeaa kasvua tavoittelevat startupit ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Kasvu, kasvua, kasvua!

Kasvu, kasvua, kasvua! Pk-yritysten ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Jukka Pekka Vuolukka

Investointi tarttuu tunnistettuihin mahdollisuuksiin

Moni oli päättänyt investoida aikaansa ja ...

Lue lisää
Myynti

Pekka Pirnes

Myyntiä vai kannattavuutta vai molempia?

Eteläsuomalainen asiakkaamme ...

Lue lisää
Myynti

Pekka Pirnes

Etsitkö sinäkin huippumyyjää?

Joitakin ihmisiä on jo ...

Lue lisää
Kiire

Sanna Leppänen

Strategia ja työnjako vapauttavat aikaa pk-yrityksissä

Aika on maailman demokraattisin resurssi. ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Tarkoittaako yrittäjyys liiketoiminta- ja johtamisosaamista?

Jan Vapaavuori täräytti ministerivuosiensa ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Sanna Leppänen

Käynnistäjä vai kasvattaja?

Yrittäjyys on Suomessa tapetilla, kasvu vielä...

Lue lisää