Strategia ja työnjako vapauttavat aikaa pk-yrityksissä

18.5.2017

Kiire

Sanna Leppänen

Aika on maailman demokraattisin resurssi. Kaikilla on käytössä aikaa yhtä paljon. Kiire on kuitenkin nykytyöelämän mantra. Kuuluuko meidän olla kiireisiä? Vai tarkoittaako kiire, että jotakin tärkeää jää tekemättä? Millaiseen työpäivään pk-yrityksen toimitusjohtaja on tyytyväinen?

Toimitusjohtajat eivät ole yhdestä puusta veistettyjä. Toisen vahvuudet ovat järkevän ja tehokkaan tekemisen suunnittelussa ja tilanteiden ennakoinnissa. Toinen loistaa intuitiivisella reagointinopeudellaan ja selviää tilanteista luovasti jaloilleen pudoten.

Mutta miksi molemmilla on kiire? Future CEO 2017 – tulokset kertoivat, että ajankäytön haasteet stressaavat pienissä yrityksissä kaikkein eniten. Yritykset ovat johtajiensa näköisiä. Toisen kiire tulee liiasta suunnittelusta, toisella aika loppuu palopaikoilla juostessa. Miten löydämme sopivan tasapainon uutta luovan innovatiivisuuden ja tulosta tuottavan systemaattisuuden välille?

Useimmiten pk-yrityksissä on suurempi pula strategisesta ajattelusta ja systemaattisuuteen pyrkimisestä kuin itse innovatiivisuudesta ja luovuudesta. On niin kiehtovaa laittaa itsensä ja luovuutensa yhä uudelleen täysillä likoon ja selvitä mistä tahansa yllättävästä! Hinnalla millä hyvänsä.

Pk-yritysten strategian kirkastaminen näkyy käytännössä sujuvampana ajankäytön priorisointina ja työnjaon selkiytymisenä. Strategia tarkoittaa valintoja. Se vapauttaa resursseja kaiken mahdollisen perässä juoksemiselta. Strategia tarkoittaa priorisointia. Sen näkyy toimitusjohtajan työnkuvassa ja kalenterissa. Mihin käytän aikani? Teenkö yrityksen kannalta tärkeitä asioita?

Avainsanat

strategia  kiire  ajankäytön hallinta  priorisointi  johtajan työnkuva 

Uusimmat kirjoitukset

5.2.2019

Suomalainen yrittäjä

Pekka Pirnes

Suomalainen yrittäjä — tuplaonnellinen?

Viime vuoden puolella julkaistiin YK:n ...

Lue lisää
15.1.2019

Johtaminen on epävarmaa varmuutta

Sanna Leppänen

Johtaminen on epävarmaa varmuutta

Tj-koulun Sanna Leppänen toivottaa ...

Lue lisää
26.11.2018

Toimitusjohtajakoulu 30-vuotta

Sanna Leppänen

Erkki valitsi viisaasti 30 vuotta sitten

Asiakasymmärryksestä nousevat valinnat ...

Lue lisää
2.10.2018

Yrityksen suunta

Petri Runtti

Rohkeasti omaan suuntaan!

Nopeaa kasvua tavoittelevat startupit ...

Lue lisää
21.3.2018

Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Kasvu, kasvua, kasvua!

Kasvu, kasvua, kasvua! Pk-yritysten ...

Lue lisää
2.3.2018

Liiketoimintaosaaminen

Jukka Pekka Vuolukka

Investointi tarttuu tunnistettuihin mahdollisuuksiin

Pääministeri Juha Sipilä kutsui maanantaina ...

Lue lisää
21.6.2017

Myynti

Pekka Pirnes

Myyntiä vai kannattavuutta vai molempia?

Eteläsuomalainen asiakkaamme ...

Lue lisää
21.6.2017

Myynti

Pekka Pirnes

Etsitkö sinäkin huippumyyjää?

Joitakin ihmisiä on jo ...

Lue lisää
18.5.2017

Kiire

Sanna Leppänen

Strategia ja työnjako vapauttavat aikaa pk-yrityksissä

Aika on maailman demokraattisin resurssi. ...

Lue lisää
23.4.2017

Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Tarkoittaako yrittäjyys liiketoiminta- ja johtamisosaamista?

Jan Vapaavuori täräytti ministerivuosiensa ...

Lue lisää
27.3.2017

Yrittäjyys

Sanna Leppänen

Käynnistäjä vai kasvattaja?

Yrittäjyys on Suomessa tapetilla, kasvu vielä...

Lue lisää