Strategia ja työnjako vapauttavat aikaa pk-yrityksissä

Kiire

Sanna Leppänen

Aika on maailman demokraattisin resurssi. Kaikilla on käytössä aikaa yhtä paljon. Kiire on kuitenkin nykytyöelämän mantra. Kuuluuko meidän olla kiireisiä? Vai tarkoittaako kiire, että jotakin tärkeää jää tekemättä? Millaiseen työpäivään pk-yrityksen toimitusjohtaja on tyytyväinen?

Toimitusjohtajat eivät ole yhdestä puusta veistettyjä. Toisen vahvuudet ovat järkevän ja tehokkaan tekemisen suunnittelussa ja tilanteiden ennakoinnissa. Toinen loistaa intuitiivisella reagointinopeudellaan ja selviää tilanteista luovasti jaloilleen pudoten.

Mutta miksi molemmilla on kiire? Future CEO 2017 – tulokset kertoivat, että ajankäytön haasteet stressaavat pienissä yrityksissä kaikkein eniten. Yritykset ovat johtajiensa näköisiä. Toisen kiire tulee liiasta suunnittelusta, toisella aika loppuu palopaikoilla juostessa. Miten löydämme sopivan tasapainon uutta luovan innovatiivisuuden ja tulosta tuottavan systemaattisuuden välille?

Useimmiten pk-yrityksissä on suurempi pula strategisesta ajattelusta ja systemaattisuuteen pyrkimisestä kuin itse innovatiivisuudesta ja luovuudesta. On niin kiehtovaa laittaa itsensä ja luovuutensa yhä uudelleen täysillä likoon ja selvitä mistä tahansa yllättävästä! Hinnalla millä hyvänsä.

Pk-yritysten strategian kirkastaminen näkyy käytännössä sujuvampana ajankäytön priorisointina ja työnjaon selkiytymisenä. Strategia tarkoittaa valintoja. Se vapauttaa resursseja kaiken mahdollisen perässä juoksemiselta. Strategia tarkoittaa priorisointia. Sen näkyy toimitusjohtajan työnkuvassa ja kalenterissa. Mihin käytän aikani? Teenkö yrityksen kannalta tärkeitä asioita?

Avainsanat

strategia  kiire  ajankäytön hallinta  priorisointi  johtajan työnkuva 

Uusimmat kirjoitukset

Yrittäjyys

Pekka Pirnes

Hyvä sparraaja varmistaa tavoitteisiin pääsemisen

”Toimitusjohtajakoulu on vuosien ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Sanna Leppänen

Tj-koulusta nopeasti apua, ELY:n tuki lähes 100 %

Yritysten kehittämispalveluihin on tehty ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Jukka Pekka Vuolukka

Osuiko korona?

Korona on iskenyt vaikutuksillaan Tj-koulun ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Strategia ohjaamaan kehittämistä

Eeron teesit osa 2/2 ...

Lue lisää
Suomalainen yrittäjä

Pekka Pirnes

Suomalainen yrittäjä — tuplaonnellinen?

Viime vuoden puolella julkaistiin YK:n ...

Lue lisää
Johtaminen on epävarmaa varmuutta

Sanna Leppänen

Johtaminen on epävarmaa varmuutta

Tj-koulun Sanna Leppänen toivottaa ...

Lue lisää
Toimitusjohtajakoulu 30-vuotta

Sanna Leppänen

Erkki valitsi viisaasti 30 vuotta sitten

Asiakasymmärryksestä nousevat valinnat ...

Lue lisää
Yrityksen suunta

Petri Runtti

Rohkeasti omaan suuntaan!

Nopeaa kasvua tavoittelevat startupit ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Kasvu, kasvua, kasvua!

Kasvu, kasvua, kasvua! Pk-yritysten ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Jukka Pekka Vuolukka

Investointi tarttuu tunnistettuihin mahdollisuuksiin

Moni oli päättänyt investoida aikaansa ja ...

Lue lisää
Myynti

Pekka Pirnes

Myyntiä vai kannattavuutta vai molempia?

Eteläsuomalainen asiakkaamme ...

Lue lisää
Myynti

Pekka Pirnes

Etsitkö sinäkin huippumyyjää?

Joitakin ihmisiä on jo ...

Lue lisää
Kiire

Sanna Leppänen

Strategia ja työnjako vapauttavat aikaa pk-yrityksissä

Aika on maailman demokraattisin resurssi. ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Tarkoittaako yrittäjyys liiketoiminta- ja johtamisosaamista?

Jan Vapaavuori täräytti ministerivuosiensa ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Sanna Leppänen

Käynnistäjä vai kasvattaja?

Yrittäjyys on Suomessa tapetilla, kasvu vielä...

Lue lisää