Kestävä kehitys – kiinnostava trendi myös pk-yrityksen näkökulmasta?

Yrittäjyys

Juha Ruuska

Tulevaisuustalo Sitra päivitti juuri tulevaisuuden megatrendit alkavalle vuosikymmenelle. Teknologisen murroksen jälkeen Sitran fokukseen on valikoitunut kiertotalous. Tj-koulun Valtteri ja Sanna pohtivat, mitä kaikkea tuo uusi megatrendi tarkoittaa liiketoiminnan kannalta? Samalla syntyi vuoden ensimmäinen Tj-blogi.

Teknologinen murros on muuttanut tapojamme tehdä työtä ja avannut uudenlaisia liiketoimintamahdollisuuksia. Esimerkiksi tekoäly ja erilaiset uudet digitaaliset alustat uudistavat eri toimialoja ja yhteiskuntaa hengästyttävällä vauhdilla.

Sitran uunituore raportti käsittelee nyt kiertotaloutta keskeisenä ratkaisukeinona kestävämmän yhteiskunnan rakentamisessa. Kestävä kehitys jaetaan ekologiseen, taloudelliseen ja sosiaaliseen kehitykseen. Ympäristöä säästävä toiminta ja tasapainoinen talous mahdollistavat hyvinvoinnin siirtymisen sukupolvelta toiselle.

Kiertotalouden keskeisenä ajatuksena on, että raaka-aineet ja materiaalit pysyvät pitkään talouden käytössä, materiaalien arvo säilyy ja haittavaikutukset ympäristölle vähenevät. Materiaalitehokkuus, energiansäästö ja tuotteiden käyttöiän pidentyminen pienentävät yrityksen operatiivisia kustannuksia.

Mielenkiintoisia ovat myös uudet liiketoimintamallit ja arvoketjujen muuttuminen. Kehityskulku tuotteista palveluihin jatkuu ja voimistuu edelleen, kun omistaminen ei tulevaisuudessa olekaan enää ensisijaista. Näyttää todennäköiseltä, että raaka-aineiden ja tuotteiden kallistuminen sekä yhteiskunnan ja kuluttajien vaatimukset satavat kiertotalouteen viisaasti panostaneen yrityksen laariin.

Yrityksen sisäinen toiminta- ja kehittämiskulttuuri mahdollistaa tai tukahduttaa näidenkin tavoitteiden toteutumisen. Kuluneen syksyn aikana Tj-koulun asiakkaissakin olemme jutelleet paljon mm. asenteen merkityksestä. Johtajat ovat huomanneet, että asenteella on usein osaamistakin suurempi merkitys muutostilanteissa, esim. toiminnan ja palvelujen kehittämisessä.

Esimiestyön painopiste on siirtynyt työntekijöiden itseohjautuvuuden, asenteen, kehittymishalun ja yhteistyön vahvistamiseen. Yhdessä onnistuminen on mukavaa ja innostavaa.

Hesari kirjoitti viime viikolla, että ”älä ole pomo”. Asiantuntijat ovat kansainvälisesti yksimielisiä siitä, että nyt alkaneen kauden voittajia ovat mukavat ja ystävälliset pomot, jotka eivät ole olleet muodissa pitkään aikaan. Myös tasavallan presidentti Sauli Niinistö korosti uudenvuodenpuheessaan toistemme ymmärtämistä ja vuorovaikutustaitoja, kun käsillä on yhdessä ratkaistavia, monimutkaisiakin asioita.

Uuden vuosikymmenen kynnyksellä on oiva hetki valita oma näkökulma tulevaisuuden suuriin linjoihin. Tj-koulu kannustaa ottamaan kestävän kehityksen agendan kärkeen yhteistyö- ja vuorovaikutustaitoihin panostamisen. Nämä ikiaikaiset taidot ovat nyt erityisen trendikkäitä ja tarpeellisia.

Avainsanat

johtaminen  Sitra  megatrendi  tekoäly  kiertotalous 

Uusimmat kirjoitukset

Yrittäjyys

Pekka Pirnes

Hyvä sparraaja varmistaa tavoitteisiin pääsemisen

”Toimitusjohtajakoulu on vuosien ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Sanna Leppänen

Tj-koulusta nopeasti apua, ELY:n tuki lähes 100 %

Yritysten kehittämispalveluihin on tehty ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Jukka Pekka Vuolukka

Osuiko korona?

Korona on iskenyt vaikutuksillaan Tj-koulun ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Strategia ohjaamaan kehittämistä

Eeron teesit osa 2/2 ...

Lue lisää
Suomalainen yrittäjä

Pekka Pirnes

Suomalainen yrittäjä — tuplaonnellinen?

Viime vuoden puolella julkaistiin YK:n ...

Lue lisää
Johtaminen on epävarmaa varmuutta

Sanna Leppänen

Johtaminen on epävarmaa varmuutta

Tj-koulun Sanna Leppänen toivottaa ...

Lue lisää
Toimitusjohtajakoulu 30-vuotta

Sanna Leppänen

Erkki valitsi viisaasti 30 vuotta sitten

Asiakasymmärryksestä nousevat valinnat ...

Lue lisää
Yrityksen suunta

Petri Runtti

Rohkeasti omaan suuntaan!

Nopeaa kasvua tavoittelevat startupit ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Kasvu, kasvua, kasvua!

Kasvu, kasvua, kasvua! Pk-yritysten ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Jukka Pekka Vuolukka

Investointi tarttuu tunnistettuihin mahdollisuuksiin

Moni oli päättänyt investoida aikaansa ja ...

Lue lisää
Myynti

Pekka Pirnes

Myyntiä vai kannattavuutta vai molempia?

Eteläsuomalainen asiakkaamme ...

Lue lisää
Myynti

Pekka Pirnes

Etsitkö sinäkin huippumyyjää?

Joitakin ihmisiä on jo ...

Lue lisää
Kiire

Sanna Leppänen

Strategia ja työnjako vapauttavat aikaa pk-yrityksissä

Aika on maailman demokraattisin resurssi. ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Tarkoittaako yrittäjyys liiketoiminta- ja johtamisosaamista?

Jan Vapaavuori täräytti ministerivuosiensa ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Sanna Leppänen

Käynnistäjä vai kasvattaja?

Yrittäjyys on Suomessa tapetilla, kasvu vielä...

Lue lisää